Bazénová poradňa

Napísať otázku

Akú bazénovú chémiu budete potrebovať na prevádzku bazéna?

Správna voľba bazénovej chémie pre vonkajší aj vnútorný bazén

Chlórová chémia

Zahŕňa tekutý chlór, sypký chlór, chlór v tabletách alebo v multifunkčných tabletách.

Ak zvolíte variant tabletovej chémie, tak budete potrebovať ešte malý alebo veľký plavák, do ktorého budete tablety dávať. Pri tekutej a sypkej chémii plavák nepotrebujete. Tekutá chémia sa leje priamo do bazéna a sypkú chémiu je potrebné najskôr rozmiešať v nádobe a až potom ju naliať do bazéna.

Z hľadiska praktičnosti sa najviac používajú multifunkčné tablety 3v1 a 4v1. Pri ich použití nie je potrebné už riešiť ďalšiu chémiu proti zakaleniu vody alebo riasam. Okrem chlóru tablety obsahujú spravidla vločkovač na prejasnenie vody a algicid proti vzniku rias.

Tu nájdete výber chlórovej chémie pre bazény.

Chlórové tablety do bazéna
Caption
Multifunkčné tablety do bazéna 5 kg
Multifunkčné tablety


Bezchlórová chémia

Aj tu možno použiť tekutú, sypkú alebo tabletovú chémiu.

Bezchlórová chémia funguje na báze polymérov alebo na báze peroxidu vodíka (OXA, Sanosil, OXI granulát). Peroxid vodíka a polyméry ako dezinfekčné látky sú šetrnejšie k pokožke a nie sú cítiť po chlóre.

Najviac používanou chémiou na bezchlórovú úpravu je tekutý Sanosil a OXI granulát. Najlepším variantom bezchlórovej chémie sa javí pre svoj dlhodobý účinok a dobré dezinfekčné vlastnosti prípravok Sanosil.

Sanosil do bazéna
Sanosil



Úprava pH v bazéne

Možno zvoliť sypké alebo tekuté pH plus alebo pH mínus.

Základnou chémiou na úpravu bazénovej vody, bez ktorej to naozaj nejde, je chémia na úpravu pH. Bez upraveného pH v rozmezí 6,8 - 7,4 nebude správne fungovať žiadna bazénová chémia.

90 % bazénov štandardne používa pH mínus (znižuje pH). Sporadicky zaznamenávame bazény, kde je potrebné použiť pH plus. To, či potrebujete pH plus, zistíte počas prevádzky bazéna. Môže to byť spôsobené extrémnym počasím (búrka, rýchle striedanie teplôt), alebo tým, že zdroj vody má nižšiu hodnotu pH (spravidla nemá, ale môže sa to stať napríklad pri napustení vody zo studne).

Ak potrebujete „zachraňovať“ vodu narýchlo, tak odporúčame tekuté pH. Na bežnú prevádzku je z dôvodu uskladnenia praktickejšie sypké pH.

Tu nájdete chémiu na úpravu pH.

Barel pH do bazéna
Barel pH do bazéna
Sypké pH do bazéna
Sypké pH
pH do bazéna granulát
Granulované pH

Doplnková chémia proti riasam, vápniku a zakalenej vode

Nech už budete používať chlórovú alebo bezchlórovú chémiu, tak občas v extrémnejších situáciách budete potrebovať aj ďalšiu bazénovú chémiu. Proti riasam sa hodí algicid, proti kalnej vode vločkovač. Nenechajte sa zaskočiť počasím a používajte algicid a vločkovač priebežne v malom množstve alebo používajte rovno multifunkčné tablety, ktoré tieto zložky už obsahujú.

Ak máte tvrdú vodu alebo vodu obsahujúcu kovy, môžu sa použiť odstraňovače vápnika a kovov.

Tu nájdete výber vločkovačov proti kalnej vode.

Tu nájdete výber algicídov proti riasam.

Tu nájdete čistidlá a chémiu na vápnik a kovy.

Algicid do bazénu
Algicid
Tekutý čistič bazéna
Tekutý čistič bazénu
Vločkovač do bazéna
Vločkovač

Bazénové testery: tabletkové, kvapkové, prúžkové

Odporúčame zaobstarať si k bazénu aj tester podľa toho, aký typ chémie používate. Na chlórovú chémiu sú najvhodnejšie testery s kombináciou pH/Cl, na bezchlórovú chémiu testery na aktívny kyslík, na Sanosil a na polymérovú chémiu. Niektoré testery sa dodávajú ako kombinácie pH a danej chémie, alebo ako samostatné sady na konkrétny typ chémie.

Tu nájdete výber bazénových testerov.

Mini tester na chlór a pH v bazéne
Mini tester na chlór a pH
Tester na bezchlórovou chemii v bazéne
Tester na bezchlórovou chemii v bazéne
Tester na pH a chlór v bazéne
Tester na pH a chlór kvapkový

Súvisiace kategórie


Bazénová poradňa

Napísať otázku

Obnovuji