Bazénová poradňa

Napísať otázku

Porovnanie bazénových guľových ventilov a ich závitov

Porovnanie PVC ventilov Plimex, Pimtas, Praher S6, Cepex a FIP Easyfit pre bazénové rozvody vody. Že sú všechtky rovnaké? Pozor hlavne na rôzne závity, pokiaľ budete meniť len čásť ventilu.

Porovnanie ventilov týchto značiek:

PVC ventily sa na prvý pohľad líšia len farbou páčky

Na prvý pohľad to tak skutočne je – veľkosť ventilov je podobná, všetky majú pripojenie na vlepenie trubky alebo flexi hadice 50 mm, akurát páčka je niekedy modrá, niekedy oranžová či červená. Ak staviate nový bazén, obvykle pri nákupe siahnete po tých lacnejších. Prípadne vyberiete ventily, ktoré sú také isté ako tie vaše, keď rozvody vody len upravujete a ventily tam už nejaké máte.

Ventily pre bazény si môžete vizuálne porovnať v tomto videu:

Hlavný rozdiel sa skrýva vnútri

Aj vo ventiloch je však rozdiel v kvalite vyhotovenia, ktorú spoznáte, keď budete otáčať páčkou po niekoľkých rokoch. Na drahších ventiloch (Cepex, Praher) sa bude dať páčkou stále otáčať celkom ľahko. Vyhotovenie ventila a jeho premazanie je skutočne kvalitné. Lacnejšími ventilmi ale otočíte tiež – len s väčšou silou a viac stuha. Záleží tak na vás, či preferujete pohodlnejšiu obsluhu alebo nižšiu cenu.

Pozor na závity pri úpravách rozvodov

Často nám nejaké ventily vraciate s tým, že vám nepasujú. Že potrebujete iba prerobiť jednu stranu ventilu, ale matica s vlepovacím dielom z nového nepasuje na starý. Áno, každý výrobca má skutočne o pár milimetrov iný priemer závitu alebo o chlp iné stúpanie. Dôkaz nájdete v druhej polovici videa.

Ako tento problém vyriešiť? Pozrite sa, či máte na ventile (obvykle na páčke) logo výrobcu alebo nejaký názov, a kúpte si úplne rovnaký ventil. Že už sa tento ventil nevyrába alebo ho nemôžete nikde zohnať? Potom musíte ventil vymeniť celý.

Ak budete bazénové rozvody ešte len stavať, odporúčame si aspoň jeden rovnaký ventil kúpiť do zásoby – raz môžete oceniť, že ho máte doma.


Bazénová poradňa

Napísať otázku

Obnovuji