Bazénová poradňa
Dá sa spojiť UV lampa a solinátor na úpravu vody v bazéne?
Dostávame otázky od zákazníkov, či sa dá používať kombinácia UV lampy a slanej vody v bazéne. Nie je to síce bežné, ale áno, dá sa.
Nevidím žiadny racionálny dôvod kombinovať UV lampu so solinátorom. Táto kombinácia je podľa mňa najzložitejším a najmenej funkčným spôsobom úpravy bazénovej vody. Vzájomné nastavenie chodu týchto dvoch zariadení je natoľko komplikované, že strávite viac času laborovaním ako kúpaním. Logiku a bezproblémovú prevádzku vidím v samostatnej UV lampe a dávkovaní multifunkčných tabliet alebo v samostatnom solinátore a dávkovaní pH. Ak chcem automatický dávkovač pH alebo chlóru, tak si radšej zaobstarám dávkovacie čerpadlo. Môžete si o tom prečítať článok Ako dávkovať chémiu so solinátorom alebo Ako dávkovať chémiu s UV lampou.
Ste pevne rozhodnutý, že kombinácia UV lampy a solinátora je pre vás tá správna voľba? Tak čítajte ďalej.
UV lámp vhodných pre slanú vodu v bazéne nie je na trhu veľa. Z našej ponuky môžete použiť UV lampy Black Plastic a UV lampy Elecro H.R.
Základom je pochopiť, ako funguje dezinfekcia vody v bazéne. V prvom rade je potrebné upraviť pH na 6,8 - 7,4. Bez toho nebude fungovať správne ani solinátor, ani UV lampa. Potom je potrebné vodu dezinfikovať chlórom, bezchlórovou chémiou, solinátorom alebo UV lampou.
UV lampa napáda a likviduje organické látky v bazénovej vode, čím zamedzuje zakaleniu vody a vzniku vodných rias. UV lampa zlikviduje určitú časť organizmov, a tým pomáha solinátoru, ktorý potom nemusí produkovať také množstvo chlóru, ako je tomu pri úprave vody bez UV lampy. Použitím UV lampy je možné znížiť spotrebu chlóru vytváraného solinátorom až o 80 %. Záleží na veľkosti bazéna, výkone UV lampy, rýchlosti prietoku, teplote vody a spôsobe zapojenia do okruhu bazénovej technológie.
Základným predpokladom na správne fungovanie solinátora je rozpustená soľ v bazéne. Množstvo soli, ktoré budete potrebovať do bazéna, je rôzne podľa typu solinátora a objemu vody v bazéne. Spravidla je potrebné dodať 3 - 5 kg soli na 1 m3 vody v bazéne. Tým vznikne mierne slaná voda, ktorá nepáli oči ani pokožku, ale stačí na výrobu chlóru v solinátore. V cele solinátora sú osadené titánové elektródy, na ktorých prebieha elektrolýza (rozklad) soli, a tým vzniká plynný chlór na dezinfekciu bazéna.
Samostatná UV lampa nedokáže na 100 % eliminovať všetky organické látky v bazéne. Potrebuje k tomu vždy nejaký podiel chlóru. Častou otázkou je, ako regulovať solinátor, aby vyrábal len toľko chlóru, koľko je potrebné.
Väčšina solinátorov je osadená jednotkou na reguláciu výkonu. Spravidla ide o možnosť zvýšenia/zníženia produkcie chlóru v %.
Proces závisí od výkonu a času chodu filtrácie, teploty vody a od výkonu UV lampy. Postupne znižujte produkciu chlóru solinátorom a sledujte vodu v bazéne. Približne po dvoch dňoch (v závislosti od chodu filtrácie a teploty vody) je vidno, či voda mení svoje vlastnosti. Sledujte najmä, či sa voda nezačína kaliť do biela (najskôr sa kalí do biela, potom začne zelenieť). Ak zaznamenáte mierne biely nádych, treba v solinátore zvýšiť produkciu chlóru. Po týždni budete vedieť, na akú hodnotu máte mať solinátor nastavený, pri akej teplote vody a ako dlho má ísť filtrácia. Keď sa rozhodnete, že budete mať v bazéne teplejšiu vodu, tak je potrebné zvýšiť aj produkciu chlóru zo solinátora. Chlór je prchavý a s vyššou teplotou je jeho spotreba vyššia. Ak používate na zakrytie bazéna kryciu alebo solárnu plachtu, je spotreba chlóru nižšia, pretože plachta zamedzuje jeho odparovanie.
UV lampu i solinátor zapájajte vždy na výtlačnú vetvu smerom do trysiek. Ako prvú inštalujte UV lampu, až potom solinátor. Vyčistená voda z filtrácie sa najskôr dezinfikuje v UV lampe, potom sa pridá chlór v cele solinátora. Toto zapojenie je šetrnejšie k UV lampe, pretože cez ňu nebude pretekať vysoká koncentrácia chlóru a predĺži sa tak životnosť plastov. Optimálne zapájajte UV lampu aj solinátor na samostatný obtok. Toto zapojenie umožňuje jednak reguláciu prietoku, keď máte napríklad výkonnejšiu filtráciu, a jednak netreba pri servise vypúšťať vodu z bazéna. Stačí uzavrieť vetvu, ktorú budete potrebovať vyčistiť alebo vymeniť.
Bazénová UV lampa Black Plastic 40 W
Pripojenie UV lampy na bazénovú PVC trubku, alebo flexi hadicu 50 i 63 mm + závit 1½
Bazénová UV lampa Black Plastic 75 W
Pripojenie UV lampy na bazénovú PVC trubku, alebo flexi hadicu 50 i 63 mm + závit 1½
UV lampa Elecro H.R. UVC Basic 55W pre bazény do 50 m3
UV lampa, vrátane držiaka, šraubenia, redukcie 63/50, riadiacej jednotky, a kábla
UV lampa Elecro H.R. UVC Basic 110W pre bazény do 100 m3
UV lampa, vrátane držiaka, šraubenia, redukcie 63/50, riadiacej jednotky a kábla
Solinátor Zodiac Gensalt 10 pre bazény do 40 m3
Produkcia chlóru 10 g/hod. Pripojenie na PVC trubky/hadice 50 mm. Prietok 5-18 m3
Solinátor Zodiac Gensalt 17 pre bazény do 70 m3
Produkcia chlóru 18 g/hod. Pripojenie na PVC trubky/hadice 50 mm. Prietok 5-18 m3
Solinátor Zodiac Gensalt 25 pre bazény do 110 m3
Produkcia chlóru 25 g/hod. Pripojenie na PVC trubky/hadice 50 mm. Prietok 5-18 m3
Bazénová poradňa