Bazénová poradňa

Napísať otázku

Zelená voda v bazéne? Čo s tým?

Zelená voda v bazéne? Čo s tým?

Aj Vám v tomto roku zozelenela voda v bazéne? Neviete, ako sa vodných rias zbavíte? Nie ste prvý, a zďaleka ani posledný. Postupujte podľa nasledujúcich krokov a vyhnete sa tak zbytočným chybám, ktoré by vás mohli stáť kompletné vypustenie bazéna.

Najskôr však odpovieme na otázku: "Prečo nám tá voda v bazéne vôbec zozelenela?"

Príčinou väčšiny zelených bazénov je nedostatočné chemické ošetrenie vody v kombinácii s náhlou zmenou počasia – búrka, vysoká teplota. Na ošetrenie bazénovej vody sa často používajú viaczložkové multifunkčné tablety, ktoré, okrem iného, obsahujú aj algicídnu zložku na prevenciu vzniku vodných rias a vločkovač na priebežné vyzrážanie nečistôt. Pri správnom používaní multifunkčných tabliet dochádza k zozeleneniu vody v bazéne len zriedkavo, ale môže sa to stať. Ak používate klasické chlórové tablety, tekutý chlór alebo bezchlórovú chémiu, tak je potrebné algicíd a vločkovač preventívne dávkovať pomocou samostatných prípravkov. Ako pri multifunkčných tabletách, tak aj pri samostatnej chlórovej aj bezchlórovej chémii, je na správne fungovanie nevyhnutné udržiavať hladinu pH vody v bazéne na úrovni 6,8 - 7,4 pH a dodržiavať filtračné cykly. Keď je teplo, čím viac filtrujete, o to je menšia pravdepodobnosť zozelenenia vody. 4 hodiny filtrácie denne v letných horúčavách skutočne nebudú stačiť. Filtrujte aspoň 12 hodín. Áno, je to celkom veľa, ale chémia na úpravu zelenej vody v bazéne bude stáť viac ako elektrina, ktorú spotrebujete. Navyše, v zelenej vode sa asi kúpať nebudete.

Keď začne voda v bazéne zelenieť, tak to potrebuje rýchly zásah. Nečakajte, kým bude bazén celý zelený! Čím je voda zelenšia, tým ťažšie ju bude vyčistiť. Prvým príznakom, že začne voda zelenieť, je slizký povlak na stenách bazéna. To sú riasy – zatiaľ priehľadné, ale prísunom svetla a tepla sa začnú množiť a zelenieť.

 Zelená voda v bazéne

Nezabúdajte na to, že v letných horúčavách sa dezinfekcia z bazéna viac odparuje a voda tak stráca kvalitu oveľa rýchlejšie ako v chladnejšom období. Je potrebné ju častejšie kontrolovať.

Bazén je zelený, čo teraz?

Postupujte podľa tohto návodu (celý proces vyčistenia bazéna môže trvať niekoľko dní):

  1. Odmerajte pH vody v bazéne a uveďte ho do optimálnej hodnoty 6,8 - 7,4 pH.
  2. Podľa objemu bazéna nadávkujte algicídny prípravok (filtrácia beží podľa normálneho cyklu = čo najdlhšie) a dodržujte pokyny na použitie daného prípravku. Počkajte 24 hodín. Ak algicíd zaberie, tak môžete prejsť k bodu 3. To, či algicíd zafungoval, poznáte podľa toho, že voda stratí zelený nádych. Riasy v bazéne však zostávajú naďalej a je potrebné ich vyvločkovať.
  3. Podľa objemu bazéna nadávkujte vločkovací prípravok (filtrácia beží cca 15 minút, potom ju vypnite) – nechajte prípravok pôsobiť cez noc. S vločkovačom to ale nepreháňajte. Jeho účinnosť je dlhodobá. Môže sa aktivovať aj niekoľko dní, takže aj po zdanlivom vyčistení bazéna sa budú na dne usadzovať nečistoty. Nedávkujte do bazéna zbytočne veľa vločkovača, spôsobuje to zakalenie vody do biela.
  4. Po aplikácii vločkovača nespúšťajte filtračné čerpadlo, inak vám filtrácia vločky rozmixuje a voda v bazéne bude ako mlieko (v takom prípade vypnite filtráciu a čakajte, kým sa riasy opäť usadia na dne).
  5. Teraz sú vločky (riasy = nečistoty) usadené na dne bazéna.
  6. Zapojte ručný vysávač a na šesťcestnom ventile umiestnite páku do polohy „Odpad" (anglicky "Waste") tak, aby šla voda priamo von z bazéna – v žiadnom prípade pri vysávaní väčšieho množstva rias zo dna bazéna nepoužívajte polohu „Filtrácia“ alebo „Cirkulácia“.
  7. Spustite filtračné čerpadlo a starostlivo vysajte usadené vločky do odpadu (nesmiete vysávať cez piesok, inak sa všetky riasy vrátia cez filtráciu späť do bazéna a môžete začať odznova).
  8. Dopustite vodu do bazéna na zvyčajnú výšku hladiny, zmerajte hodnotu pH a obsah dezinfekcie vo vode a nadávkujte bazénovú chémiu podľa návodu.

TIP: Počas vysávania budete odoberať vodu z bazéna, preto odoporúčame vopred dopustiť 5 až 10 cm vody. Záleží na dobe, počas ktorej budete vysávať.

TIP: Vločky nevysávajte poloautomatickým ani automatickým vysávačom. Výkonné čerpadlo automatického vysávača rozmixuje riasy na také malé čiastočky, že ich nezadrží ani filtračný košík a všetky sa vrátia späť do bazéna. Poloautomatické vysávače nemajú spravidla plynulý chod a svojím rychlým pohybom rozvíria riasy do objemu bazéna a budete tak musieť vysávať na viackrát.

Súvisiaci tovar

-26%

BluePool pH MÍNUS 1,5 kg

pH mínus do bazéna Blue Pool granulát 1,5 kg

Granulát na zníženie pH v bazéne. Dávka 80-100 g na 10 m3 zníži pH vody o 0,1 stupňa

Ihneď k odoslaniu
10,50 € 7,80 €
-26%

BluePool pH PLUS 1 kg

pH plus do bazéna Blue Pool granulát 1 kg

Granulát na zvýšenie pH v bazéne. Dávka 100 g na 10 m3 zvýši pH vody o 0,1 stupňa

Ihneď k odoslaniu
9,40 € 7,00 €
-25%

Blue Pool odstraňovač rias 1 liter

Odstraňovač rias z bazéna Blue Pool tekutý 1 liter

Odstraňovač rias zamedzuje zelenej vode v bazéne. Dávka 100ml za 7 dní na 10 m3 vody

Ihneď k odoslaniu
12,00 € 9,00 €
-36%

Blue Pool Tekutý vločkovač a zjasňovač 1 liter

Vločkovač a zjasňovač do bazéna Blue Pool

Chémia na odstránenie zakalenia vody v bazéne. 10 - 50 ml / 10 m3 podľa znečistenia

Nedostupné
9,70 € 6,20 €

Bazénová poradňa

Napísať otázku

Obnovuji