Bazénová poradňa

Napísať otázku

Akú filtráciu k bazénu?

Výber pieskovej filtrácie podľa veľkosti bazéna

Častou otázkou našich zákazníkov je: „Mám bazén 20 kubíkov, akú filtráciu potrebujem?“

Pri pieskových filtráciách pre domáce bazény platí jednoduché pravidlo: prefiltrovať vodu aspoň raz za 5 hodín. Vo verejných bazénoch sú to 4 hodiny, ale o tom niekedy inokedy.

Na internete si môžete prečítať rôzne čísla. Raz za tri alebo za osem hodín, dokonca raz za deň. Neviem, kto to má ako vyskúšané, ale za posledných 25 rokov som dodával cez 3000 bazénových technológií a mám odsledované, že 5 hodín je v domácom bazéne skutočné optimum na dostatočné premiešanie bazénovej chémie a odstránenie drobných nečistôt z hladiny.

Výber pieskových filtracií pre bazény
Výber pieskových filtracií pre bazény


Ako vypočítať výkon filtrácie podľa objemu bazéna?

Výkony, ktoré sú uvedené pri jednotlivých filtráciách, vychádzajú zo sily čerpadla. O výkonoch čerpadiel sa dočítate v článku ako vybrať čerpadlo tu. Pre filtrácie platia rovnaké pravidlá. Potrebujete vedieť objem vody v bazéne, ktorý vydelíte piatimi. Napríklad bazén 30 m3 / 5 hodín filtráce = 6 m3 výkon filtra. Filtrácie sú dimenzované do vzdialenosti maximálne 10 metrov od bazéna. Ak potrebujete filter osadiť ďalej, tak zvoľte radšej o rád vyšší výkon.

Bazénová filtrácia a slaná voda

Ak máte v bazéne slanú vodu, tak vyberajte filtráciu pre slanú vodu. Tá je spravidla osadená čerpadlom, ktoré je odolné voči soli. Vo filtračných nádobách rozdiel nie je. Všetky sú vyrobené z plastov, ktoré sú voči slanej vode odolné.

Kedy zaobstarať silnejší filter?

Vždy, keď budete mať na strane výtlaku do bazénových trysiek ďalšiu technológiu, ako solárny alebo výmenníkový ohrev, celu solinátora alebo akékoľvek iné zariadenie, ktoré brzdí prietok vody. V takom prípade je lepší silnejší filter, ktorý pokryje tlakové straty doplnkových technológií. Kubík - dva navyše nie je nikdy na škodu. Ušetriť 20 Eur na filtrácii, a potom každý rok investovať 40 Eur navyše do chémie, je zlá ekonomika.

Súvisiace kategórie


Bazénová poradňa

Napísať otázku

Obnovuji