Bazénová poradňa

Napísať otázku

Ako zazimovať pieskovú filtráciu bazéna?

Ako sa postarať o filtráciu, aby správne fungovala aj na budúci rok

Skôr ako začnete zazimovávať bazénovú filtráciu, odporúčam prečítať si článok o odvodnení bazénových trubiek na zimu. Keď to máte hotové, môžete zazimovať filtráciu.

Máte vonkajší bazén a čističku v šachte alebo vonku vedľa bazéna? To je základná informácia na správne zazimovanie filtrácie a ďalšej bazénovej technológie.

Filtráciu mám v pivnici, kde sa kúri

Ak máte filtráciu v pivnici domu a je tam teplota aspoň 5°C, tak stačí na zimu odvodniť filtračnú nádobu. Nastavte 6-cestný ventil do medzipolohy (to je kdekoľvek po obvode, kde to nezapadne do vrúbkov na ventile). Ventil tak nechajte celú zimu, nebude sa deformovať vnútorné tesnenie. Potom povoľte odvodňovací šraub v spodnej časti nádoby filtra. Budete potrebovať nejakú nižšiu misku, ventil je dosť nízko pri zemi. Alebo môžete nasadiť na vypúšťací ventil hadicu a pustiť vodu priamo do kanála. Vody je vo filtri celkom dosť, je s tým treba rátať.

Potom je tu ešte čerpadlo. Nemôže síce zamrznúť, ale cez zimu v ňom môže voda skysnúť. Vyberte košík na hrubé nečistoty a prepláchnite ho. Čerpadlo povoľte na šraubeniach a vylejte z neho všetku vodu. Potom ho osaďte nazad na svoje miesto. A filtráciu máte zazimovanú.

Zazimovanie bazénovej filtrácieFiltráciu mám v šachte vedľa bazéna

Ak nie je šachta temperovaná aspoň na 5°C, tak je potrebné vypustiť vodu z filtračnej nádoby a bazénového čerpadla rovnako, ako je popísané vyššie. Navyše je potrebné odvodniť aj všetky trubky v strojovni. Nádoba filtrácie je síce už bez vody, ale keď bude veľký mráz, tak vlhký piesok môže zamrznúť a poškodiť nádobu filtra. Dobré je filtračnú nádobu a čerpadlo odmontovať a schovať niekde v garáži alebo v pivnici. Toto sa väčšinou nikomu nechce robiť, tak aspoň zabaľte nádobu s čerpadlom do izolačnej vaty a cez poklop strojovne z vonkajšej strany dajte polystyrénovú dosku.

Filtráciu mám voľne položenú vedľa bazéna

Tak ju odvodnite, odmontujte a dajte ju do tepla aj s čerpadlom a príslušenstvom. Proste všetko, čo je vonku, musí dovnútra.

Filtráciu mám v záhradnom domčeku

Keď nemá domček kúrenie, tak tu platí to isté, ako pri filtrácii v šachte pri bazéne. Vypustiť vodu z filtrácie, čerpadla, trubiek, buď dobre zatepliť vatou, alebo odmontovať a dať do tepla.

Zazimovanie ostatných častí bazénovej technológie

Rovnaký postup ako pri filtri a čerpadle platí aj pre ostatné zariadenia bazénovej technológie. Ak je to niekde, kde môže mrznúť, tak to musí byť bez vody a buď dobre zateplené, alebo odmontované a uskladnené v teple.

Súvisiace kategórie


Bazénová poradňa

Napísať otázku

Obnovuji