Bazénová poradňa

Napísať otázku

Bazénové čerpadlo nemá dostatočný výkon

Kazí sa voda v bazéne a myslíte si, že je to spôsobené slabým čerpadlom?

Zanesený filtračný piesok

Máte prepraný filtračný piesok? Ak nie, tak sa pozrite na manometer, a keď je na ňom vysoký pracovný tlak, tak pomocou 6-cestného ventilu prepláchnite filter. Tlak na manometri potom musí klesnúť. Pokiaľ tlak neklesne, tak piesok bude zalepený vápnikom, alebo už má obrúsené hrany. Tak, či tak potrebujete nový piesok do filtrácie.

Neúplne otvorené ventily

Tlak neklesol? Pozrite sa na výtlak do bazéna, či nemáte niekde prizatvorený ventil, alebo či nie je zdeformovaný solár. Potom sú tam ešte trysky v bazéne. Občas sa stane, že sa povolí matica, ktorá drží guličku uprostred a potom tlačí menej vody.

Zanesené potrubie

Najhoršia možnosť je, že niečo môže byť vnútri trubky. Táto možnosť je síce len teoretická, pretože výtlak je cez piesok vo filtrácii a cezeň žiadne väčšie časti neprejdú. Ale v kríze skontrolujte aj túto možnosť.

Nefunguje to od spustenia bazéna?

Po rokoch mám odsledované, že výrobcovia pieskových filtrácií dimenzujú čerpadlo k nádobe filtrácie v celkom slušnom pomere. Takže keď budete kupovať kompletnú pieskovku, nemáte veľmi čo riešiť. Buď ste kúpili slabú filtráciu, alebo ste menili čerpadlo za iný typ (a je slabšie), tak sa na to radšej ešte raz pozrite.

Bielo zakalená voda v bazéne
Bielo zakalená voda v bazéne značí nedostatočný výkon čerpadla

Problém priamo v čerpadle

Posledná možnosť, ktorá ma napadá, je „napálené“ vinutie čerpadla. Čerpadlo síce ešte nie je mŕtve, ale nemá k tomu ďaleko. V tomto prípade ho treba otestovať pod záťažou v servise a nechať previnúť, alebo kúpiť nové. Závisí to od toho, koľko stojí nové vinutie oproti cene nového čerpadla, a hlavne ako dlho to nové vinutie vydrží.

Upchané nasávanie z bazéna

Potom tu máme ešte nasávanie čerpadla zo skimmera a spodného výpustu. Ak máte oba tieto varianty, tak skúste najskôr pustiť nasávanie len cez skimmer a potom samostatne len výpustom. Keď jeden z týchto variantov bude mať slabší výtlak, tak sa venujte len tomu. Rozdiel v tlaku spoznáte aj priloženou rukou na trysky. Vezmite si k tomu niekoho, kto bude hlásiť, aký je tlak.

Ak je upchaná nasávacia trubka, spoznáte to aj na chode čerpadla. Čerpadlo začne chrchlať a nasávať vzduchové bubliny.

Keď to bude skimmer a ste si istí, že ho nemáte plný lístia, tak sa niečo nasalo do potrubia. Väčšinou je to mäkká loptička alebo nejaká hračka, šiška… Je tam síce košík, ale môže sa to stať. Potom nezostáva nič iné, len to niečo dostať nejako von. Pretlačovacou strunou, vodoinštalatérom... Neexistuje univerzálna rada, ale musí to von.


Súvisiace kategórie


Bazénová poradňa

Napísať otázku

Obnovuji