Bazénová poradňa

Napísať otázku

Solárna plachta na bazén – áno či nie?

Ako funguje solárna plachta na bazéne

Solárne plachty sú určené na zakrytie hladiny vonkajších aj vnútorných bazénov. Vo vonkajšom bazéne plachta zamedzuje odparovaniu vody a prispieva k jej čiastočnému nahriatiu pomocou solárneho efektu v slnečných dňoch. Nahriatie vody v bazéne býva častou otázkou na rôznych fórach. Názory sa rôznia. Niekto hovorí áno, iný zase nie.

Skúška účinkov solárnej plachty

Z tohto dôvodu sme uskutočnili faktickú skúšku solárnej plachty v reálnom vonkajšom bazéne s rozmerom 6 x 3,5 m, s objemom vody 30 m3. Skúšku sme vykonávali v júli 2017 po dobu 10 dní.

 • Typ solárnej plachty: 400 mikrónov modrá
 • Denné teploty pri meraní: 15 - 27°C
 • Nočné teploty pri meraní: 13 - 16°C
 • Všetky merania sme vykonávali 1 meter hlboko pod vodnou hladinou.

Výsledky nameraných teplôt:

Zistili sme, že solárna plachta položená na hladine bazéna cez deň, keď svieti slnko, dokáže reálne zohriať vodu o 3 - 6 °C za deň. Bez solárnej plachty sa voda ohreje o 1 - 2 °C.

Pri rannom meraní teploty vody s položenou plachtou na hladine sme namerali nočný pokles teploty vody o 1 - 2°C. Bez solárnej plachty je to o 3 - 6°C.

Význam plachty vo vnútorných bazénoch

Vo vnútorných bazénoch plachta predovšetkým zamedzuje odparovaniu ohriatej vody, a tým aj tepla z bazéna. Ďalej zamedzuje kondenzácii vody v miestnosti a vzniku plesní na stavebnej konštrukcii. Nepríjemnosti ohľadne vlhkosti a kondenzácie vodnej pary v bazénovej hale pozná iste každý, kto má vnútorný bazén. Samozrejme, že interiérový bazén má mať dostatočnú vzduchotechniku alebo odvlhčovač. Avšak trvalá prevádzka týchto zariadení je finančne dosť náročná, nehovoriac o prípadnom hluku, ktorý produkujú ventilátory pri odvlhčovaní. Plachta položená na vodnej hladine rapídne zníži dobu, počas ktorej treba priestor odvlhčovať. Najmä v noci, kedy sa v bazéne aj tak nikto nekúpe, je spotreba energií úplne zbytočná.

 Materiál na výroby solárnej plachty
Materiál na výroby solárnej plachty


Zvaracie válce na solárne bazénové plachty
Zváracie valce


Ultrazvukový zvar solárnej plachty na bazén
Ultrazvukový zvar

Ako sa vyrába solárna plachta na bazén

Solárne plachty sa vyrábajú z rôzne hrubých materiálov a v rôznych farbách. Materiál na výrobu plachiet je UV stabilizovaný polyetylén. Dve vrstvy LDPE fólie sú tepelne spojené na špeciálnych valcoch, z ktorých má jeden výstupky, ktoré potom tvoria v plachte bublinky. Spodná vrstva zostáva vždy hladká. Výsledná hrúbka plachty závisí od hrúbky základnej fólie použitej na výrobu. Podľa šírky valca možno vyrobiť rôzne šírky základného materiálu na výrobu solárnej plachty.

Šírky valcov na základnú výrobu sú rôzne. Medzi tie najužšie patria šírky 1 m a najširšie valce dosahujú šírku až 2,5 m.

Vyskytujú sa otázky, či existuje plachta z jedného kusa – myslená bez zvarov. Z podstaty šírky základného materiálu je jasné, že plachta širšia ako 2,5 m sa nedá vyrobiť bez zvarov.

Pripravené pásy fólie sa následne k sebe zvaria a vzniká konečná šírka solárnej plachty. Existujú dva spôsoby zvárania solárnych plachiet.

 Stroje na výrobu solárnej plachty na bazén
Stroje na výrobu solárnej plachty na bazén

1. Zváranie ultrazvukom

Používa sa väčšinou na kvalitnejšie solárne plachty od hrúbky 360 mikrónov nahor. Pre tento typ plachiet je už z výroby na každej strane základného pásu predpripravený prúžok bez bubliniek. Tieto dva hladké prúžky sa navzájom preložia a zvaria ultrazvukovou zváračkou. Preto teda, keď kúpite solárnu plachtu zvarenú ultrazvukom, tak má v strede a na okrajoch prúžok bez bublinek. Ten sa dá odstrihnúť nožnicami.

Všeobecne sa má za to, že zváranie ultrazvukom tvorí kvalitnejší a pružnejší spoj s dlhšou životnosťou. Nedochádza k takej degradácii materiálu, ako pri zváraní horúcim vzduchom. Solárne plachty zvarené ultrazvukom možno kúpiť iba v typových šírkach a je potrebné si ich na presný rozmer bazéna pristrihnúť.

 Zváranie plachty ultrazvukom
Zváranie plachty ultrazvukom

2. Zváranie horúcim vzduchom

Používa sa pre tenšie plachty do hrúbky 360 mikrónov, výnimočne 400 mikrónov. Proces výroby základného pásu je takmer zhodný s plachtami určenými na ultrazvukový zvar, iba tu nie je hladký prúžok po stranách. Plachty sa zvárajú preložením dvoch pásov cez seba priamo na bublinky. Vzniká tak tvrdší zvar, ktorý mierne znižuje plasticitu plachty. Pri zváraní dochádza k deformácii bubliniek na oboch zváraných vrstvách. Tento spôsob zvaru je náročný na správnu teplotu zvárania a na remeslnú zručnosť zvárača.

Plachty zvárané horúcim vzduchom možno kúpiť aj strihané presne na rozmer alebo tvar bazéna (kruhové plachty, oválne plachty). Vzhľadom na proces výroby sa udáva rozmerová odchýlka až 5 %, čo na plachtách s väčšími rozmermi môže činiť aj celkom veľký rozdiel. Z praxe vieme, že plachty sú väčšinou väčšie ako je požadovaný rozmer. V takom prípade sa dá plachta pristrihnúť na bazéne priamo na rozmer rovnako ako ultrazvuková.

Výhody solárnej plachty

 • Zamedzuje odparovaniu vody
 • Znižuje spotrebu bazénovej chémie
 • Nahreje vodu v bazéne
 • Udrživa teplotu vody
 • Oproti iným zakrytiam bazéna má relatívne nízku cenu

Nevýhody solárnej plachty

 • Bez navijaka je manipulácia zložitejšia, najmä pri väčších bazénoch
 • Väčší objem pri skladovaní
 • Materiál nie je odolný voči mrazu

Súvisiace kategórie

Súvisiaci tovar

-14%

Solárna plachta na mieru modrá 400 mic

Video
Solárna plachta 400 mikrónov

Plachta na bazén s šírkou 3m, 3,5m, 4m, 4,5m, 5m, 5,5m, 6m. Dĺžka od 1 do 50 m

Odoslanie cca 2 dni
10,40 € 8,90 €
-14%

Solárna plachta na mieru modro-čierna 400 mic

Video
Solárna plachta na mieru modro - čierna

Plachta na bazén s šírkou 3m, 3,5m, 4m, 4,5m, 5m, 5,5m, 6m. Dĺžka od 1 do 50 m

Odoslanie cca 2 dni
10,50 € 9,00 €
-15%

Solárna plachta na mieru priehľadná 500 mic

Video
Solárna plachta 500 mikrónov transparentná

Plachta na bazén s šírkou 3m, 3,5m, 4m, 4,5m, 5m, 5,5m, 6m. Dĺžka od 1 do 50 m

Odoslanie cca 2 dni
13,80 € 11,70 €
-14%

Solárna plachta na mieru modrá 500 mic

Video
Solárna plachta 500 mikrónov

Plachta na bazén s šírkou 3m, 3,5m, 4m, 4,5m, 5m, 5,5m, 6m. Dĺžka od 1 do 50 m

Odoslanie cca 2 dni
13,50 € 11,60 €

Bazénová poradňa

Napísať otázku

Obnovuji