Bazénová poradňa

Napísať otázku

Ako si zložiť pieskovú filtráciu k bazénu?

Nechcem kupovať kompletnú pieskovku, zložím si ju sám

Aj keď je na trhu nepreberné množstvo bazénových filtrácií, vždy sa nájde niekto, kto potrebuje niečo atypické pre konkrétny bazén, alebo len pre ten pocit, že to dokáže.

Nutné súčasti filtrácie

Piesková filtrácia bazéna sa skladá z niekoľkých častí, bez ktorých nebude fungovať:

Filtračné sady bývajú ešte osadené na podstave, to je tá paletka pod filtráciou. Nie je nutnosťou, ale potom to všetko drží pekne pohromade.

Čerpadlo pieskovej filtrácie

6 cestný ventil pieskovej filtrácie

Nádoba pre pieskovú filtráciu


Výber správneho bazénového čerpadla

To, že bazén potrebuje filtráciu a filtrácia potrebuje čerpadlo, je asi jasné. Ale aké čerpadlo? To musí mať správny výkon pre daný objem bazéna. Aký výkon zvolíte, je len na vás, ale dôležité je, aby sa voda v bazéne prefiltrovala najdlhšie za 5 hodín. Prečo? No tak akosi sa vychádza z vyhlášky pre verejné bazény, kde sa píše, že voda v bazéne sa má prefiltrovať raz za 4 hodiny. Pre domáce bazény nie je vyhláška, ale nekúpe sa v nich toľko ľudí, takže je to päť hodín. Sú dokonca aj nejaké odporúčania rakúskeho bazénového zväzu, kde je tiež uvedených 5 hodín, takže tak. Názory na internete sa rôznia, niekto hovorí 3 hodiny, iný 5 alebo aj 8 hodín.

Dajte ešte pozor, kde bude čerpadlo osadené. Keď sa ho chystáte osadiť niekde do pivnice desať metrov hlboko a dvadsať metrov od bazéna, tak musí mať väčší výkon (a k sebe väčšiu nádobu), ako keď bude 5 metrov od bazéna.

Takže výkon čerpadla tak akosi máme – a čo nádoba na piesok?

Po rokoch mám odsledované, že výrobcovia pieskových filtrácií dimenzujú čerpadlo k veľkosti nádoby v celkom slušnom pomere. Takže keď budete kupovať kompletnú pieskovku, nemáte veľmi čo riešiť.

Ak skladáte filter sami, tak sa aspoň pozrite na kompletné filtrácie, aké majú priemery a veľkosti nádoby a s ako výkonným čerpadlom sa predávajú. Môžete samozrejme k nádobe kúpiť iné čerpadlo, ktoré vám bude viac vyhovovať, ale výkon nemôže byť veľmi rozdielny.

Praktické informácie

  • Nájdite si čerpadlo pre váš konkrétny objem bazéna, napríklad pre 30 m3 je to 6 m3 za hodinu. Osobne by som zvolil radšej 8-kubíkové čerpadlo. Rezerva nie je nikdy na škodu.
  • Ďalej si pohľadajte filtračnú nádobu tiež pre váš objem bazéna. Najlepšie takú, ktorá sa dodáva aj so 6-cestným ventilom, alebo sa ventil dá dokúpiť.

Na čo dať pozor?

  • Veľká nádoba a slabé čerpadlo = kalná voda. Čerpadlo nedokáže pretlačiť dosť vody do bazéna.
  • Malá nádoba filtrácie a veľmi silné čerpadlo. Tu voda prehučí nádobou filtra a v tej rýchlosti zabudne nechať v piesku drobné nečistoty, navyše občas so sebou vezme aj nejaký ten piesok. Potom máte plný bazén malých čiastočiek a zrniek piesku.

Osadenie čerpadla hlboko alebo ďaleko od bazéna

Keď hodláte osadiť čerpadlo s filtráciou viac ako 5 metrov pod vodnou hladinou bazéna, tak budete potrebovať silnejšie čerpadlo a väčšiu filtračnú nádobu, ako je bežné. Tu odporúčam pozrieť sa na výkonovú krivku čerpadla (tá je v každom návode na čerpadlo) a až potom hľadať filtračnú nádobu.

Výkon čerpadiel totiž v závislosti od výšky vodného sltĺpca klesá. Pri niektorých menej, pri niektorých viac. Na dĺžke potrubia až tak nezáleží, samozrejme ak sa nebavíme o extrémoch 25 či 50 metrov od bazéna. Tam je potrebné skutočne dobre počítať.

Pozrite sa, ako klesá výkon čerpadla (krivka označená 50) v závislosti od výšky:

Súvisiace kategórie


Bazénová poradňa

Napísať otázku

Obnovuji