Bazénová poradňa

Napísať otázku

Stavba bazéna svojpomocne – osadenie prvkov

Jednou z často kladených otázok pri stavbe bazéna svojpomocne je, v ktorej fáze stavebnej prípravy a ako osadiť bazénové prvky (priestupy) do betonového telesa

Jednou z často kladených otázok pri stavbe bazéna svojpomocne je, v ktorej fáze stavebnej pripravenosti a ako osadiť bazénové prvky (prestupy) do betónového telesa. Týka sa to všetkých prvkov, ktoré sú pevne spojené s betónovým telesom. Ide o skimmere, priechodky s tryskou, výpusty, protiprúdy, svetlá, predmontáže masážnych staníc a mnoho ďalšieho vybavenia pre bazény.

Kedy osadiť diely do telesa bazéna

Betonáž bazéna možno vykonávať niekoľkými spôsobmi. Je v podstate jedno, či budete bazén stavať zo strateného debnenia (prelievané betónové tvárnice), alebo ho budete šalovať a betónovať. Vždy je potrebné vynechať stavebné otvory a prvky osadiť a dobetónovať dodatočne.

Je niekoľko dôvodov, prečo osadzovať a betónovať diely do bazéna dodatočne, až po hlavnej betonáži.

Pri klasickej betonáži vznikajú medzi šalovacím materiálom nerovnosti, ktoré je potrebné po odšalovaní dorovnať lepidlom alebo omietkou. Tiež je tu problém, ako uchytiť prvky do uzatvorenej betonáže, aby boli naozaj rovno.

Pri betonáži bazéna zo šalovacích tvárnic môže tiež dôjsť k betonárskym nerovnostiam a navyše medzi jednotlivými tvárnicami vznikajú hrany, ktoré sa musia celoplošne dorovnať perlinkou a mrazu odolným lepidlom a po zatvrdnutí zabrúsiť dohladka. Vopred nie je jasné, aké veľké hrany budú vznikať (záleží na type tvárnic) a aká hrúbka vyrovnávok bude potrebná.

Tu vidieť nerovnosti, ktoré vznikají pri betonáži bazéna:

 Nerovnosti pri stavbe bazéna


Vrstva vyrovnávok betónu môže spôsobiť „utopenie“ prvkov alebo naopak, v niektorých miestach zostanú prvky trčať von z betónu. Ide spravidla o pár milimetrov, ale pri finálnej povrchovej úprave (najmä pri fóliovaní) budú vznikať okolo zle zabetónovaných prvkov hrče alebo sa bude „krčiť“ fólia po utiahnutí protiprírub. Tak či tak, nevyzerá to vo finále na bazéne pekne.

Na obrázku nižšie je vidieť „utopenú“ priechodku. Po dorovnaní bazéna je povrch až o 10 mm vyššie.

Osadenie priechodky do bazéna

Ako osadiť prvky do betónovej steny bazéna

Po betonáži telesa bazéna a dorovnaní stien zostanú stavebné otvory, do ktorých je potrebné osadiť jednotlivé prvky. Minimálna veľkosť otvorov pre stavebné prvky je +10 cm na každú stranu oproti samotnej veľkosti prvku. Okolo prvku tak ostane dostatok miesta pre betonovanie. Nikdy neuchytávajte prvky iba na montážnu penu. Pena sa časom sublimuje a môže tak dôjsť k uvolneniu prvku v stene bazéna.

Každý prvok je potrebné najdskôr prišraubovať k doske alebo platu (postačí akákoľvek hoblovaná doska alebo OSB deska). Zvyšné časti prvkov zalepte páskou. Vďaka páske sa nedostane materiál pri betonáži do závitu a nedôjde k znečisteniu povrchu prvkov, ktoré by ste museli následne pracne čistiť. Takto pripravený prvok s doskou prišraubujte k telesu bazéna. Po zabetónovaní prvku odstráňte dosku a dohlaďte plochu okolo zabetonovaného prvku.

Pre lepšiu predstavu nájdete nižšie fotografie zo stavieb bazénov, kde je vidieť rôzne možnosti uchytenia prvkov.

Pohľad na bazén s osadenými skimmermi, trysekami, svetlami a protiprúdom.

Stavba bazéna osadenie prvkov


Čelný pohľad na osadené prvky v bazéne

Čelný pohľad na osadené prvky v bazéne


Detail osadenia svetla a trysky do bazéna

Detail osadenia svetla a trysky do bazéna


Ďalšie možnosti osadenia prvkov do bazéna

Ďalšie možnosti osadenia prvkov do bazéna


Bazénová poradňa

Napísať otázku

Obnovuji